یکصدوسومین شماره ستبران منتشر شد
اینجا هستیدSkip Navigation Links
امیری خامکانی: نباید اجازه دهیم صنعت برق تسلیم مشکلات ارزی شود امیری خامکانی: نباید اجازه دهیم صنعت برق تسلیم مشکلات ارزی شود


به گزارش سندیکای صنعت برق ایران، حسین امیری خامکانی، نایب رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در افتتاحیه سی و سومین کنفرانس بین‌المللی برق که صبح امروز در پژوهشگاه نیرو برگزار شد، اظهار داشت: تلاش مستمری در صنعت برق برای عبور از تنگنای تابستان شاهد بودیم، امروز ظرفیت‌های بزرگی در صنعت برق وجود دارد که مرهون سال‌ها تلاش متخصصان در این صنعت است
.

وی افزود: زیرساخت‌های کشور امروز در منطقه سرآمد است و در بخش برق، برق‌رسانی به روستاهای زیر 10 خانوار را در حال انجام داریم و به عبارتی در حال لکه‌گیری در بخش برق هستیم .

نایب رئیس کمیسیون انرژی مجلس با بیان اینکه با وجود تمامی پیشرفت‌ها، صنعت برق هنوز در جایگاه مناسب خود قرار نگرفته، گفت: نقش برق بسیار در جامعه امروز مهم است. به طوریکه قطع برق در یک کلانشهر، به معنای قطع شریان‌های حیاتی شهر است حتی تامین آب شرب مردم که مایع حیات است نیز به برق وابسته شده و این اهمیت برق را چند برابر کرده است .

وی با بیان اینکه سالانه باید بیش از 5 تا 8 هزار مگاوات افزایش تولید در بخش برق داشته باشیم، گفت: متاسفانه در چند سال اخیر هیچ‌گاه به این رقم نرسیده‌ایم و این مسئله موجب شد تا در تابستان سال جاری شاهد بروز قطعی‌های برق باشیم که بجز مردم، صنایع کوچک را نیز تحت تاثیر قرار داد؛ البته نقش کاهش ظرفیت نیروگاههای برق‌آبی را نیز در خاموشی‌های امسال نباید نادیده گرفت .

نایب رئیس کمیسیون انرژی مجلس افزود: علاوه بر برنامه‌های افزایش ظرفیت تولید باید به بخش مصرف نیز توجه زیادی شود به طوریکه از حدود 8760 ساعت در طول یک سال کمتر از 500 ساعت نیاز به برق بحران می‌شود که اگر بتوانیم با مدیریت مصرف و بهینه‌سازی شرایط مصرف برق از شدت بار در این 500 ساعت بکاهیم می‌توانیم صنعت برق را بهتر و پایدارتر داشته باشیم که در این زمینه هوشمندسازی کنتورها چند سالی است که در دست پیگیری است و امیدواریم زودتر شاهد گسترش آن در کشور باشیم .

این نماینده مجلس خاطر نشان کرد: در بخش سیاستگذاری نوع نگاه سیاستمداران باید به سمت حمایت از بخش داخلی برود تا بتوانیم با رفع مشکلات بخش خصوصی داخلی صنعت برق را کارآمدتر کنیم .

وی ادامه داد: در جریان بررسی مصرف بهتر است به جای مشرکان پرمصرف و کم مصرف، مشترکان خوش مصرف و بد مصرف را به کار برد و آنها را تشویق کرد که مصرف خود را در ساعات پیک کنترل کنند.

امیری خامکانی درباره انرژی های تجدیدپذیر نیز گفت: باید در استفاده از ظرفیت‌های انرژی کشور گام اساسی برداریم، در برنامه ششم نیز بر توسعه این بخش تاکید ویژه ای شده است. 5 درصد از عوارض قبوض برق باید به توسعه تجدیدپذیرها اختصاص می یافت که متاسفانه محقق نشد و گزارش آن نیز در مجلس قرائت و برای رسیدگی به قوه قضائیه ارسال شد.

نایب رئیس کمیسیون انرژی مجلس در پایان خاطرنشان کرد: نباید اجازه دهیم صنعت برق تسلیم مشکلات ارزی و اقتصادی شود بلکه باید زمینه استفاده از سرمایه‌های داخلی و خارجی برای توسعه این صنعت را فراهم کرده و از آنها بهره ببریم.

انتهای پیام/ 
تاریخ: ۱۳۹۷/۰۷/۳۰
نظرات:


 
 
عضویت در سایت |  رمز عبور را فراموش کرده ام


تمامی حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به سندیکای صنعت برق ایران است.